Dlouhodobý investiční produkt z pohledu ARBES Technologies

Dlouhodobý investiční produkt z pohledu ARBES Technologies

Dlouhodobý investiční produkt

V letním díle Bankastu se jako host objevil náš kolega, managing consultant, Tomáš Rubač. S Tomášem v rozhovoru diskutovali o aktuálním trendu v investicích, konkrétně o dlouhodobém investičním produktu, a to vše skrze optiku IT problematiky.

Tomáš Rubač na úvod představil nově navrhovaný DIP (Dlouhodobý investiční produkt). „Dlouhodobý investiční produkt je vlastně účet jako jakýkoliv jiný. A každý, kdo si jej sjedná, tak do něj může investovat, a to pravidelně, nepravidelně, podle toho, jak uzná za vhodné. Existují dvě základní omezení. Jedno říká, že po dobu trvání dlouhodobého investičního produktu, tedy 120 měsíců nebo 10 let, by ten dotyčný neměl žádné peníze vybrat. Když tak učiní, tak ztratí všechny výhody. Na druhou stranu to dostává výrazné daňové osvobození. Osvobozují se investice, příspěvky zaměstnavatele a i výnosy, a to v celkové výši přes 90 tisíc ročně. Tím se ten produkt stává velmi atraktivní pro běžné investory, kteří by chtěli spořit na stáří a zároveň chtějí svá portfolia spravovat samostatně.“

Nově navrhovaný DIP má jednu významnou výhodu, a tou je fakt, že na rozdíl od doplňkového penzijního spoření nemusí být investice periodické. Investor se zároveň sám rozhoduje, co si do portfolia koupí, nenechává tuto úlohu na správci portfolia. Nový produkt se tak může stát atraktivní především pro lidi, kteří chtějí mít své investiční účty pod kontrolou.

DIP je momentálně ve fázi návrhu. „Dne 14. června letošního roku byla schválena novela vládou. Poté se přesunula do poslanecké sněmovny ke schvalování a nyní probíhají jednotlivá čtení. Tam můžou proběhnout pozměňovací návrhy. Další kolečko proběhne sněmovnou, a nakonec bude schvalovat prezident, takže to znění může doznat ještě nějakých kosmetických nebo i razantnějších změn. Vzhledem k tomu, že ten návrh je diskutován už řadu let a skupinky odborníků, kteří se na jejím návrhu podílejí mají různé názory na míře liberalismu, resp. ochrany investorů právě v tomto produktu, tak se nejspíše ještě trochu změní,“ dodává Tomáš Rubač.

Proč se o dlouhodobý investiční produkt zajímá technologická firma? Arbes Technologies nabízí více než 30 let produkty pro obchodování na kapitálových trzích a správu investic. Produkty poté využívají banky, obchodníci s cennými papíry nebo investiční fondy.

Jaké budou potřeba změny na straně softwaru? Bude jich hodně a budou významné? Jak moc je těžké najít to správné řešení? Zasáhne do toho všeho ještě legislativní proces? 

Celý díl podcastu si můžete poslechnout na Spotify nebo Apple podcast.