Synergie klíčových bankovních systémů v rámci platebního styku aneb Z konkurence spoluhráči

Synergie klíčových bankovních systémů v rámci platebního styku aneb Z konkurence spoluhráči

Platební systémy

Platební styk obecně rozlišujeme na hotovostní a bezhotovostní. Ale co dělat v situaci, kdy potřebujeme poslat peníze mezi 2 bankami? V tomto případě se jedná o mezibankovní platební styk. Ten tuzemský zajišťuje Česká národní banka, u zahraničního je to už složitější a zpracování je možné realizovat různými způsoby. Jak s hotovostním, tak bezhotovostním platebním stykem pomůže synergie systémů od specialisty na softwarová řešení pro bankovní a finanční sektor Arbes Technologies a společnosti Crede Experto.

Banky historicky využívaly pro platební styk bankovní core systém, který řešil vše, od zakládání běžných klientských plateb až po platební styk jako takový (odesílání a přijímání plateb z clearingového centra nebo jiného vypořádacího systému). Core banking systémy, představující zmiňované All-in-One řešení, jsou obrovské robustní systémy, které podporují velké množství služeb bank i nebankovních finančních institucí. Na začátku 90. let, kdy docházelo v České republice k obměně core banking systémů, se často jednalo o jediný způsob řešení platebního styku.

Arbes Technologies je společnost, která více než 30 let implementuje vlastní core systémy pro bankovnictví a kapitálové trhy. Pro oblast bankovnictví nabízí systém Arbes OBS, který je implementován u více než 10 klientů. Obsahuje v sobě i komplexní řešení platebního styku včetně rozhraní na okolí. V České republice nabízí napojení na tuzemský platební styk, okamžité platby v korunách a rozhraní pro zpracování SEPA a zahraničních plateb (SWIFT).

Jiným způsobem řešení platebního styku je implementace řešení zaměřeného přímo na platební styk, tzv. payment hubu. Jedná se o řešení, které se specializuje jen a pouze na zpracování všech možných druhů mezibankovních plateb a integraci s napojenými core banking systémy (pro řízení kreditního rizika, účtování transakcí apod.). Payment hub také typicky obsahuje rozhraní k systémům pro vypořádání mezibankovních plateb, a to jak tuzemských (v ČR rozhraní na CERTIS, xAMOS), tak přeshraničních a zahraničních (STEP2, TGT2, TIPS, SWIFT atd.).

Crede Experto je společnost, která se již 25 let zaměřuje na dodávku profesionálních řešení a služeb v oblasti informačních technologií pro infrastrukturu, vysokou dostupnost a kontinuitu provozu, bezpečnost, ochranu dat, bankovní, platební a finanční informační systémy. Jejich řešení PTS (Payment Transaction System) je flexibilní automatizované řešení platebního styku na bázi STP s podporou pro všechny typy plateb a s napojením na lokální (CERTIS, xAMOS, SIPS) i mezinárodní (STEP2, TGT2, SWIFT, TIPS) vypořádací systémy. Navíc je databázově nezávislé a je možné ho integrovat v podstatě na všechny existující core banking systémy včetně možnosti napojení na několik core banking systémů najednou.

Modularizace pomáhá propojovat systémy

V posledních letech se v oblasti bankovnictví objevuje trend digitalizace a modularizace, a to i v oblasti platebního styku. Cílem je implementace menších celků (modulů), které mohou fungovat samostatně a mohou být propojeny v rámci microservisní architektury. Banka pak využívá jenom ta řešení, která zrovna potřebuje.

Monolitické systémy se mění na microservisní architekturu s otevřenými technologiemi, kterou je možné nasadit do jakéhokoliv cloudu nebo infrastruktury. Představují tak jednoduché a pohodlné řešení pro velké i malé finanční instituce.Architektonický model bankovních systému Implementace zabere pouhých pár měsíců a pomůže s digitalizací jednotlivých procesů,“ říká specialista na bankovní systémy ze společnosti Arbes Technologies Ondřej Brojír. 

K tomu Arbes Technologies využívá svoji Arbes Digital Platform (ADP).

Co synergie systémů přinese? 

V roce 2021 došlo k propojení mezi Arbes Technologies a Crede Experto, jehož dnes již Arbes Technologies je většinovým vlastníkem. Crede Experto disponuje v České republice a Slovenské republice, Polsku a Německu více než třicetičlenným týmem a více než dvaceti implementacemi svého produktu PTS.

Společnost Crede Experto pro nás dříve představovala konkurenci, nyní ale využíváme svých předností a znalostí a naše portfolia se doplňují, což je ku prospěchu klientů,“ doplňuje Jakub Král z Arbes Technologies.

Střednědobým cílem je pro obě společnosti integrace core banking systému Arbes OBS a payment hubu PTS a využívání maximálního potenciálu obou řešení.

V posledních letech dochází k výrazným změnám na straně SEPA, SWIFTu i dalších vypořádacích systémů, na které Crede Experto rychle reaguje a umožňuje klientům být v legislativní a procesní shodě. Důležitým aspektem je také pokrytí těchto změn standardní údržbou řešení, takže zákazníkům nevznikají téměř žádné dodatečné náklady,“ komentuje Jiří Sandanus, managing director v Crede Experto Praha.

Z pohledu dlouhodobé strategie se nabízí propojení obou řešení v rámci programu ADP (Arbes Digital Platform) a vytvoření samostatných modulů platebního styku na bázi microservisní architektury. Nové moduly již budou implementovány s cílem využít maximální výhody ADP, přičemž během následujících 5 let by měl vzniknout kompletně nový produkt, postavený již jen na bázi ADP a nativně v cloudu. Pevně věříme, že z toho budou profitovat všichni klienti Arbes Technologies a Crede Experto. 

Zdroj: Bankovnictví 2023/04