Představujeme technologické řešení pro finanční instituce, které chtějí poskytovat dlouhodobý investiční produkt

DIP

Po dlouhém legislativním procesu je dlouhodobý investiční produkt (DIP) konečně na trhu. Rok 2024 se tak nese ve znamení investiční novinky, která podpoří možnosti Čechů při spoření na důstojný důchod. Jedním z dodavatelů systémového řešení je česká firma Arbes Technologies, s více než třicetiletou zkušeností v oboru finančních informačních systémů.


Mezi klíčové problémy Česka patří, že lidé nemají naspořeno na stáří. Důchodový systém navíc nezvládá pokrýt dluh vůči současné generaci seniorů, a to se jistojistě podepíše i na těch nadcházejících.


Řešením je produkt, pomocí kterého se Češi budou moci na stáří zabezpečit formou vlastních investic, a to se slevou na daních, která dělá až 48 tisíc korun ročně pro zaměstnance a 50 tisíc korun pro zaměstnavatele. „DIP ale především přinese investorům řadu nových investičních možností, jak se zajistit na stáří. Kromě penzijních fondů a pojištění tak mohou spořit na stáří prostřednictvím akcií a dluhopisů obchodovaných na burze, investičních fondů a depozit,“ říká Jana Brodani, ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR (AKAT).


Efektivní způsob řízení dlouhodobých investic


Jedním z dodavatelů softwarové podpory dlouhodobého investičního produktu je právě Arbes Technologies, přední český dodavatel technologických řešení pro finanční sektor. Ten je už od začátku roku 2024 připraven k implementaci systémového řešení svým klientům – úpravám finančního systému však věnoval čas již v etapě přípravy a schvalování legislativy.


Implementované funkčnosti pro potřeby DIP jsou určeny jak pro obchodníky s cennými papíry a banky, tak pro investiční společnosti. „Hlavním cílem modulu DIP je poskytnout efektivní způsob, kterým mohou poskytovatelé na úrovni backendu i frontendu řídit dlouhodobé investice svých klientů,“ říká Martin Furdík, ředitel pro investiční řešení v Arbes Technologies.


Core produkty, včetně portálu pro zaměstnavatele a mobilní aplikace pro koncové klienty, nejenže plní veškeré požadavky, ale přináší také novinky, které procesy výrazně automatizují. „Tím, že firemních klientů máme na trhu větší desítky, je logické, že jsme se snažili postavit koncept DIP modulu relativně obecně. Díky tomu se náklady na implementaci rozloží mezi všechny účastníky, čímž finanční zátěž nebude výrazná,“ říká Tomáš Rubač, managing consultant ve společnosti Arbes Technologies.


Spořit mohou i mladí lidé, pro které je produkt atraktivní


Velkou výhodou dlouhodobého investičního produktu je relativně velká svoboda investora. Ten si může vybrat jak poskytovatele, tak investiční strategii a své prostředky má celou dobu pod kontrolou.


Produkt se tak může stát alternativou zejména pro ty, kteří chtějí mít své účty pod kontrolou. Což může být zajímavé zejména pro mladou generaci. Je to proto krok vpřed v liberalizaci pojetí spojení kapitálového trhu a penzijního spoření,“ vysvětluje dále Tomáš Rubač.


Dlouhodobý investiční produkt přináší zájemcům o důchodové spoření, ale také finančním institucím nové možnosti. Přesto banky a investiční společnosti na tuto novinku reagují zatím poměrně zdrženlivě a proces jeho zavádění je u většiny subjektů stále ve vývoji.

Zdroj: Casopisczechindustry.cz